Pozaseksmine tendeneje do zmiany і nowych wrazen

U ludzi pop? d seksualny, a zwlaszcza jego komponent psychiczny, jest ‘b zespolony z ealoseiji psychiki. Znaczy to, ze oddzialuje on na psychik?, ale і rozne.^ sfery psychiki oraz tendeneje pozaseksualne wywieraj^ z kolei wplyw na sfer?

seksualny, Najwi? ksze znaczenie ma ogolna tendencja do doznawania nowych wrazen, tak wlasciwa czlowiekowi, oraz stan znudzenia, wytwarzaj^cy si? w miar? przyzwyczajenia si? do okreslonej sytuacji.

Potrzcba nowych wrazen, odmiany, daje о sobie znac wowczas, gdy skaia przezyc z jednym czlowiekiem wyczerpuje si?. Та pozaseksualna tendencja do zmiany np. w zakresie turystyki, wplywa na wynajdywanie coraz to nowych sziakow w? drownych, dostarczajqcych nowych wrazen і emocji, a w zakresie pop? du seksualnego przejawia si? w wi? kszej atrakcyjnosci nowego partnera. Sila tendencji do zmian jest rozna і zalezy m. in. od ogolnej energii zyciowej czlowieka. Jesli tendencja do zmian (pierwotnie pozaseksualna) jest slaba, czlowiek ma wi? ksze szanse zachowania si? monogamicznego niz wowczas, gdy jest ona silna. Wiernosc seksualny w tym pierwszym przypadku mozna by nazwac wiernosci^ ,,z usposobie- nia”.

W taki sposob pozaseksualne cechy psychiczne wplywajq. na zycie plciowe czlowieka. A zatem nie czysty pop? d seksualny stanowi podloze tego, ze czlowiek ma tendencj? do szukania innego, nowego partnera seksualnego, lecz tendencja ogolna do zmian, przejawiaj^ca si? w tym przypadku w zakresie pop? du seksualne­go. Zmian і nowych bodzcow wymaga oprawa erotyczna, a nie sam pop? d seksualny. Podobnie nie sama potrzeba ruchu kaze czlowiekowi wyszukiwac coraz to inne szlaki w? drowki (dla samej potrzeby ruchu byloby wszystko jedno, czy przejdzie si? kilka kilometrow po tej samej czy po innej drodze). A wi? c zachowanie wiernosci (gdy nie ma uczucia milosci) poiega nie na opanowaniu samej aktywnosci seksualnej, lecz na opanowaniu ogolnej tendencji do zmian і nowych wrazen przejawiajacej si? w zakresie pop? du seksualnego. Nie jest to sprawa uczucia wyzszego (obowi^zku) і pop? du seksualnego, lecz obowi^zku і pozaseksualne] tendencji ogolnej. Zagadnienie jest dose trudne, poniewaz dotyezy ono wybiorezego zahamowania przejawiania si? tendencji do zmian tylko w zakresie pop? du seksualnego, z zachowaniem jej we wszystkich pozostalych dziedzinach zycia. Ogolne zahamowanie tej tendencji jest bowiem niewskazane, a nawet niemozliwe.

Sprawa jest о tyle trudniejsza, ze w czlowieku cz? sto tkwia d^znosci sprzeczne z sob^, ktore w zaleznosci od jego aktualnej sytuacji zyciowej moga na przemian przybierac na sile iub slabn^c. Так wi? c oprocz tendencji do zmiany і nowych wrazen czlowiek przejawia tendencj? do stabiiizacji zycia, zalozenia і posiadania wlasnej rodziny. Ze wzgl? du na wi? kszq atrakcyjnosc nowych partnerow і dostareza — nie przez nich nowych wrazen, czlowiek ma sklonnosc do zaspokajania potrzeby seksualnej z roznymi partnerami, ale rownoczesnie pragnie miec jednego partnera wylgeznie dla siebie, pragnie wychowywac dzieci wlasnej krwi, przekazywac im maj^tek, wlasne doswiadezenia itp. A wi? c m? zczyzna nie jest poligamistjj lub monogamist^, ale poli-monogamistq. Podobnie kobieta jest poli-monoandryczna. Proby rozwiijzania tych zagadnien seksuainych mialy juz miejsce w historii rozwoju spoleczenstwa. Wsrod tubylczej ludnosci Australii np. jeszcze do niedawna istnialy tzw. malzenstwa oboczne (zawierane przez zonatych m? zczyzn і zam? zne kobiety). Zona oboczna mieszkala zawsze w innej miejscowosci niz glowna (z ktorq malzenstwo mialo charakter trwaly, bylo wspolnotq gospodarez^, dla wychowania dzieci itp.) Zwiqzek malzenski z zon$ oboezm* (podobnie z m? zem oboeznym) mial

na celu zaspokajanie potrzeb uczuciowo-seksualnych; mogl on bye zawierany tak cz? sto, jak cz? sto doehodzilo do zwi^zkow uczuciowych mi? dzy dwoma roznymi partnerami. Zwi^zek malzenski oboezny nie byl zwi^zkiem trwalym.

Updated: 06.11.2015 — 12:05